Rozwój

Dlaczego karierę zawodową należy zaplanować i jak to zrobić skutecznie?

Budowanie kariery zawodowej jest procesem polegającym na nieustannym rozwoju, poszerzaniu swojej wiedzy i umiejętności, ciągłym uczeniu się nowych rzeczy. Proces ten jest procesem długofalowym, który powinno się rozłożyć na miesiące (minimum rok) lub lata, w zależności od postawionego celu zawodowego. Żeby można było w pewnym momencie powiedzieć, że się udało i odnieśliśmy sukces – warto ją starannie zaplanować.

Do prawidłowego zaplanowania kariery zawodowej potrzebne są tylko dwie rzeczy: świadomość tego, co się może wydarzyć, jeśli jej nie zaplanujemy oraz konkretne działania.

Konsekwencje działania bez przemyślenia

Należy mieć świadomość, że inwestowanie w siebie jest ważne i w dzisiejszych czasach potrzebne, a przekonać się o tym można w momencie, gdy nadejdzie kryzys. Co może się wydarzyć ? już podpowiadam:

Osoby, które się nie rozwijają to tak naprawdę są w stagnacji: jeśli ktoś przez wiele lat pracuje w tej samej firmie, robi to samo, nie uczestniczy w kursach i szkoleniach, nie podąża za nowinkami z branży to wypada z obiegu, dla aktualnego pracodawcy staje się pracownikiem mało atrakcyjnym i gdy:

  • w firmie zaplanowana zostanie redukcja etatów to osoba ta może znaleźć się na liście zagrożonych
  • firma zbankrutuje to może mieć trudności ze znalezieniem nowej pracy
  • pracodawca postanowi zwiększyć liczbę pracowników bo np. firma dobrze prosperuje to na to stanowisko zatrudni osoby z lepszymi kompetencjami zawodowymi.

Świat się zmienia i zmieniają się realia rynku pracy, zmiany  są coraz szybsze i trudniejsze do przewidzenia – robotyzacja pracy, digitalizacja branż. Co roku w Internecie publikowane są prognozy dotyczące zawodów przyszłości, oraz tych, które będą się rozwijały. Warto mieć jednak świadomość, że za kilka lat te prognozy mogą być nieaktualne. W tej chwili to pracownicy dyktują warunki zatrudnienia (mamy rynek odwrócony), ale za kilka lat sytuacja na pewno ulegnie zmianie. Zwiększy się konkurencyjność, trzeba będzie się wykazać. Jeśli ktoś się nie rozwija to czym się wykaże ? Kolejna kwestia: powstają nowe zawody, następuje łączenie zawodów, część zawodów przestaje istnieć. Jeśli przez wiele lat dana osoba pozostaje w stagnacji to może mieć problemy z odnalezieniem się na rynku pracy i sprostaniem wymaganiom pracodawców. Należy pamiętać, że z jednej strony powinniśmy brać pod uwagę trudne do przewidzenia zmiany w otaczającym nas świecie, a z drugiej zmiany związane z naszym rozwojem na różnych etapach życia (zmiana stanu cywilnego, powiększenie rodziny, długotrwała choroba, zmiana miejsca zamieszkania itp). Dodatkowo powinniśmy mieć świadomość, że wydarzą się sytuacje, o których nie mamy w tej chwili pojęcia.

Mało tego, jak już ktoś tę karierę zaplanuje i się uda to trzeba mieć świadomość, że nie jest to sytuacja ostateczna. Kariera w dzisiejszych czasach nie przebiega linearnie, czyli nie wybieramy już zawodu jednorazowo. Zdecydowana większość ścieżek zawodowych nie jest ciągła. Średnio co 5 lat każdy powinien dokonywać ewaluacji (sprawdzenia) swojej sytuacji zawodowej. Kiedyś ludzie przez całe życie pracowali w jednej firmie, wykonywali jeden, wyuczony zawód aż do emerytury. W tej chwili to się nie uda.  Przykładem mogą być osoby po 50 roku życia, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. Po przeanalizowaniu sytuacji okazuje się, że przez całe życie robiły ciągle to samo, pracowały w jednej firmie i wypadły z rynku pracy jakiś czas temu, ale nie miały tej świadomości. Nieustannie powinniśmy korygować nasze plany, dostosowywać się do nowych warunków. Wymaga to dużej elastyczności, otwarcia się na nowe rozwiązania i odwagi do ich wypróbowania. Uważam, że warto.

Jak już świadomość będzie ugruntowana to musi ona przerodzić się w działanie.

Skuteczne działanie, czyli :

  • powinno się poznawać nowych ludzi z branży,
  • chodzić na eventy,
  • śledzić nowinki branżowe,
  • czytać literaturę fachową,
  • zadbać o swoje portfolio zawodowe,
  • zadbać o swoje media społecznościowe, zapisać do otwartych grup społecznościowych z branży, która cię interesuje,
  • należy wniknąć w środowisko, które cię interesuje tak bardzo, jak tylko zdołasz.

Na początku artykułu napisałam, że ten proces jest długofalowy, już mówię dlaczego: bo trzeba nauczyć się nowych rzeczy, mieć fundusze, uzbroić się w cierpliwość w trakcie szukania pracy (nawet do roku). Powinno się zostawić sporo miejsca na niespodzianki, jakie przynosi życie ( o tym już wspominałam wyżej).

Aby świadomie zaplanować karierę zawodową należy zastanowić się, w jakich obszarach chcemy się rozwijać, co jest dla nas w życiu ważne, określić swój potencjał, czyli mocne strony oraz cechy osobowości.

Na zakończenie dodam, że warto sięgać po takie plany zawodowe, o których się marzy i, które się ma w sercu.