
Jak wybrać staż, który może stać się pracą na stałe ?
Wiele młodych osób świadomie z nich rezygnuje, bo za niskie wynagrodzenie lub jego brak. Prawda jest taka, że część pracodawców wykorzystuje stażystów do monotonnych prac, do obsługi kserokopiarki, czy parzenia kawy 🙂 Przed takimi stażami można się jednak uchronić.
Oto kilka porad, które mam nadzieję, pomogą młodym ludziom znaleźć solidnego pracodawcę, a poświęcony czas zaowocuje cennym doświadczeniem, pierwszymi profesjonalnymi kontaktami, a może nawet ciekawą pracą na stałe.
Wybierz odpowiednią firmę:
- przejrzyj opinie o pracodawcy, czy gwarantuje programy stażowe i praktyki. W ten sposób postępują duże i znaczące firmy, gdyż to pozwala im wyszkolić pracowników zgodnie z ich wizją funkcjonowania
- wizytówki sprawdzonych programów stażowych znajdują się tutaj
Sprawdź, czy inni po stażu mieli możliwość zatrudnienia
- znajdź profil firmy na Linkedln, Facebooku, GoldenLine czy GoWork, poczytaj opinie o pracodawcy.
- możesz zadać pytanie pracownikowi firmy wysyłając do niego wiadomość. Poproś o szczerą opinię na temat możliwości rozwoju po stażu.
Ustal, po jakim czasie możesz liczyć na zmiany:
- Twoje możliwości rozwoju powinny zostać przedstawione przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli on tego nie zrobi to po prostu zapytaj sam.
- dowiedz się, od czego będzie zależeć Twój sukces i możliwość przedłużenia umowy. W trakcie programu stażowego będziesz miał możliwość odpowiedniego przygotowania się, będziesz miał wsparcie mentora.
Zrób dobre wrażenie
- jeśli zaczynasz staż i zależy ci na pracy w danej firmie zrób wszystko, aby ten czas był cenny, bogaty w doświadczenia, potraktuj go jako wstęp do stałej pracy.
- daj z siebie wszystko, podkreśl, że chcesz się rozwijać
- gdy okaże się, że jednak nie chcesz pracować w danej firmie, nie odchodź bez słowa. Umów się z pracodawcą na rozmowę i mu o tym powiedz. Zachowaj się profesjonalnie, z klasą.
Poproś pracodawcę o konstruktywną ocenę Twojej pracy. Nie bój się jej.
- poproś o szczery feedback odnośnie wykonywanych zadań
- podkreśl, że zależy Ci na informacji zwrotnej dotyczącej oceny Twojej pracy. Dzięki temu, w przypadku, gdy popełniałeś jakieś błędy, będziesz mógł ich uniknąć w kolejnej pracy.
- pokaż, że potrafisz przyjąć konstruktywną krytykę
- jeśli coś ci nie wychodzi, nie bój się poprosić o pomoc. Wszak chcesz wykonać zadanie jak najlepiej
Poproś o przedłużenie współpracy
- wielu stażystów o tym zapomina. Pokażesz tym samym przełożonemu, że jesteś zadowolony ze swojej pracy oraz wykonywanych obowiązków.
Przydatne strony:
- Polecani pracodawcy, którzy teraz rekrutują
- Najlepsi pracodawcy IT w Polsce 2019, według badania Computerworld
- jeśli interesuje cię branża IT dołącz do społeczności IT-Leaders i aplikuj tworząc anonimowy profil, podając tylko oczekiwania, a pracodawcy sami się do Ciebie odezwą

