Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego
Kształcenie

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

Od wielu lat rynek pracy bardzo się zmienia, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za 5, 10 lub 15 lat. Budując karierę zawodową trzeba mieć świadomość zmian, tego, że jest to nieustanny proces zmuszający każdego z nas do doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności po to, aby nie wypaść z runku pracy.

Co roku ministerstwo oraz różne portale próbują nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością i prognozują, na jakie zawody może być zapotrzebowanie w najbliższych latach. Owe prognozy stanowią całościowe ujęcie informacji pochodzących z różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy, a co za tym idzie zapotrzebowanie na pracowników różnych branż.

1 lutego br. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało obwieszczenie, które zostało opublikowane w Monitorze Polskim na temat zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym
i wojewódzkim rynku pracy (czyli z podziałem na województwa).

Zapotrzebowanie na pracowników określonych branż z podziałem na województwa zostało podzielone na dwie kategorie:

  • istotne zapotrzebowanie na pracowników danych branż w danym województwie
  • umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników danych branż w danym województwie

Uważam, że warto przyjrzeć się tym prognozom, ponieważ stanowią one również wyznacznik zawodów, w których warto się szkolić, aby potem znaleźć pracę.

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny udostępnij go, może innym też się przyda.

Z góry dziękuję 🙂

Facebook