Za mało kobiet pracuje w branżach technologicznych, a jest na nie zapotrzebowanie
Spis treści
Według ekspertów, brakuje kobiet na rynku pracy, jeśli chodzi o branże technologiczne, dlatego, że one po prostu nie aplikują na tego typu stanowiska. Dodają, że wcale nie chodzi o brak wiedzy czy umiejętności, bo według danych statystycznych na uczelniach technicznych rośnie liczba kobiet. Są zdania, że wręcz powinno się promować kobiety w nowych technologiach, zachęcać je, aby wybierały swoje kariery w tych kierunkach.
Diabeł tkwi w szczegółach, czyli:
W dalszym ciągu widoczna jest jawna dyskryminacja kobiet na uczelniach, a także w edukacji wczesnoszkolnej. Tak naprawdę nie ma żadnych naukowych podstaw do tego, żeby dzielić rzeczy techniczne i nietechniczne pod względem płci. Wszystko są to silnie zakorzenione stereotypy kulturowe i nadal funkcjonujący system patrialchalny. Eksperci uważają, że jeśli dziewczynka chce być astronomem to nim będzie, a jeśli zechce być pilotem odrzutowca wojskowego to nim będzie.
Kolejna bariera to nasz wewnętrzny krytyk, który cały czas podpowiada, że się nie nadajemy, nie damy rady i inne negatywne stwierdzenia, które absolutnie nie są prawdziwe. Pamiętać należy, że nic tak nie ucieszy naszego wewnętrznego krytyka, jak kolejna zmarnowana możliwość.
Następna rzecz, to wyrzuty sumienia, bo rodzina, bo dzieci, bo obowiązki. Ja uważam, że skoro jest rodzina, czyli druga połówka, to można na niego scedować część obowiązków, tak aby mieć dla siebie czas na rozwój. Nikt nie powinien dokonywać wyborów życiowych kierując się opinią innych lub potrzebami innych.
Najważniejsze jest to, co człowiek potrafi, a nie jakiej jest płci.
Okazuje się, że niektórzy pracodawcy wręcz zachęcają kobiety pracujące w ich firmie do podnoszenia kwalifikacji, mało tego, opłacają potrzebne kursy i szkolenia.
Polecam ciekawą dyskusję na poruszony temat opublikowaną w „Sukcesie pisanym szminką”
Co zrobić, żeby zaistnieć w branży IT?
Nie musisz zostać od razu Backendowym Developerem. Możesz zacząć małymi kroczkami, po prostu zaistniej w tej branży.
- Zacznij pracę w branży IT na stanowisku, na którym będziesz mógł wykorzystać posiadane już kompetencje (np. projektuj strony www w dowolnym CMS-ie, zostań Project managerem lub Product ownerem)
- Douczaj się, zrób dodatkowy kurs i migruj w kierunku specjalisty w danej dziedzinie. Pamiętaj, nie da się zostać ekspertem w danej dziedzinie po jednym kursie, czy bootcampie. To jest proces, który będzie trwał długo.
- Awansuj
Często nauczycielki, które potrafią uczyć przenoszą się do branży szkoleniowej w IT, a potem zostają developerkami
W nowym świecie, czyli w świecie kompetencji nowych technologii nie chodzi tylko o produkcję tych rozwiązań, ale też szeroko rozumianą implementację. Inaczej to nie tylko pisanie kodu, ale na przykład uruchomienie bądź zainstalowanie jakiejś aplikacji (do podlewania kwiatów, aplikacji typu Smart House, obsługa kasy samoobsługowej w markecie). Możliwości są ogromne.