Jak napisać dobre CV po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19?
Spis treści
Świat zaczyna wychodzić z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, a zatem w trakcie rekrutacji nowych pracowników pracodawcy będą poszukiwać osób posiadających określone umiejętności. CV to pierwsza rzecz, jaką zobaczy rekruter zanim zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Oto moje wskazówki:
Pokaż, że posiadasz umiejętności cyfrowe
Im więcej umiejętności cyfrowych posiadasz, tym lepiej. Przedsiębiorstwa na całym Świecie przeszły na pracę zdalną niemal z dnia na dzień, aby chronić swoich pracowników. Był to czas, gdy korzystały one z technologii bardziej niż kiedykolwiek i to się raczej nie zmieni po zakończeniu pandemii. Pracodawcy docenią Twoje doświadczenie w korzystaniu z nowych narzędzi internetowych. Jeśli umiesz udostępnić ekran i znasz kilka popularnych platform do internetowej współpracy jak na przykład Microsoft Teams, Zoom lub inne – koniecznie zapisz to w swoim CV.
Najlepsze narzędzia do pracy zdalnej – kliknij tutaj.
Pokaż, że potrafisz być elastyczny(-a)
Firmy musiały wykazać się elastycznością, aby przetrwać kryzys spowodowany pandemią. Wprowadziły nowe metody pracy w bardzo krótkim czasie. Niektóre przedsiębiorstwa zawiesiły produkcję swoich standardowych towarów i zajęły się wytwarzaniem innych produktów np. masek ochronnych i płynów do dezynfekcji rąk, aby sprostać nowym potrzebom. Dzięki takiej elastyczności zyskały one środki na pokrycie swoich należności. Wiele firm musiało zmienić profil swojej działalności, będą zatem szukać osób, które tak, jak one w razie konieczności potrafią dostosować się do każdej sytuacji, które zdobywają nowe umiejętności, mierzą się z wyzwaniami i potrafią pracować w różnych środowiskach.
Pokaż, że posiadasz wysoko rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji
Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej coraz rzadziej mamy do czynienia z komunikacją bezpośrednią. Przy coraz większych możliwościach elastycznej organizacji pracy wysoko rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji mają kluczowe znaczenie. Twoje umiejętności i cechy powinny być przedstawione w jasny i formalny sposób. Jeśli posiadasz jakiekolwiek doświadczenie w korzystaniu z internetowych narzędzi komunikacji, nie zapomnij go ująć w swoim CV
Wykaż się inteligencją emocjonalną
Praca zdalna staje się coraz powszechniejsza, inteligencja emocjonalna też – idzie to w parze. Musisz umieć sobie radzić z emocjami i motywować siebie (a czasem innych), kiedy pracujesz poza biurem i jesteś z dala od swoich współpracowników. Jeśli pokażesz pracodawcy, że potrafisz budować relacje i współpracować z zespołem pracując zdalnie, zyskasz w jego oczach.
Udowodnij, że posiadasz zdolność myślenia krytycznego
Pandemia COVID-19 nauczyła nas, że myślenie krytyczne jest jedną z kluczowych kompetencji. W tych niepewnych czasach osoby wykazujące się zdolnością takiego właśnie myślenia okazały się niezwykle cennymi pracownikami, którzy potrafią stawić czoła nieoczekiwanym wyzwaniom. Nawet w nieprzewidzianych sytuacjach należy zachować spokój i podejmować racjonalne decyzje.
Mam nadzieję, że opracowując swoje CV skorzystasz z podanych wyżej wskazówek. Zwiększysz tym samym powodzenie w znalezieniu pracy.