Praca w IT ?
Kształcenie

Czy programista bez studiów ma szansę na pracę ?

Programista nazywany też koderem, developerem czy inżynierem oprogramowania. Jest to osoba, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania (np. C++, PHP, JavaScript, Python). Programiści często specjalizują się w jednym/dwóch z nich.

Programistów zazwyczaj dzieli się na:

 • frontendowców. Front-end to ta część programu, którą widzą użytkownicy, to taki budynek widziany z zewnątrz. Front-end developer dba o to, żeby aplikacja była funkcjonalna, atrakcyjna i dostosowana do różnych urządzeń. W swojej pracy używa języków HTML, CSS i JavaScript
 • backendowców. Back-end to siła napędowa programu. Back-end developer buduje zwykle aplikację serwerową, która faktycznie zasila aplikację webową (frontendową), obsługuje komunikację pomiędzy serwerami i obsługuje bazy danych. W swojej pracy używa języków PHP, MySQL, C# lub Python
 • full stack developerów. Full Stack Developer to prostu programista uzbrojony w obie umiejętności, zarówno tworzenia frontendu, jak i backendu.

Jeśli chciałbyś programować urządzenia przemysłowe to potrzebna będzie ci znajomość programowania niskopoziomowego w Asemblerze.

Każdy zawód ma swoje plusy i minusy, powiedzmy sobie wprost: ideał nie istnieje :). Spójrzmy jak to wygląda w przypadku zawodu programisty.

Zalety zawodu programisty:

 • daje duże/bardzo duże zarobki,
 • szerokie możliwości rozwoju,
 • mnóstwo ofert pracy
 • możliwość pracy zdalnej
 • prestiż
 • nowoczesne miejsce pracy

Wady zawodu programisty:

 • napięcie i stres, duże pieniądze to duże wymagania
 • całe życie przed komputerem
 • konieczność dokształcania i ciągłego uczenia się

Drogi prowadzące do zawodu programisty:

Do zawodu programisty prowadzą 4 drogi. Możesz wybrać jedną z nich lub przejść przez wszystkie.

studia informatyczne

wiele osób zadaje sobie pytanie, czy studia informatyczne rzeczywiście pomagają w nauce programowania ? tutaj zdania są mocno podzielone. Prawda jest taka, że do zrozumienia algorytmów nie potrzeba studiów wyższych. Dla pracodawcy najważniejsza będzie Twoja wiedza i umiejętności. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej otrzymasz zadanie (problem programistyczny) do wykonania w ciągu określonego czasu i , albo go rozwiążesz, albo nie.

Na studiach informatycznych jest dużo nauki (nie zawsze przydatnej w pracy zawodowej), w tym dużo teorii, dlatego to rozwiązanie jest dobre dla młodych osób, które mają czas i nie muszą zarabiać. Oczywiście posiadanie dyplomu w niczym nie przeszkadza 🙂

Na studiach dowiesz się o rzeczach, o których istnieniu nie wiesz, albo nie wiesz, że będziesz ich potrzebował. Zdobędziesz wiedzę na temat komputerów i niektórych narzędzi. Studia nie nauczą cię programowania, a wskażą jedynie możliwe kierunki rozwoju. Programowania trzeba nauczyć się samemu. Bardzo pożądaną cechą u programisty jest samodzielność, bo w pracy nikt nie będzie cię trzymał za rączkę. Kolejna rzecz: na studiach dowiesz się o ciekawych inicjatywach: studenckich zlotach, konkursach, konferencjach. Zgłaszaj się wszędzie, uczestnicz w nich i poznawaj ludzi. To jest czas, w którym możesz przygotować sobie naprawdę wygodne i interesujące dalsze życie. Wkręcaj się w środowisko, angażuj się, nie bój się zawodowych spotkań z ludźmi z branży. Ucz się od profesjonalistów.

kursy programowania

uważam, że kurs programowania warto zrobić w momencie, gdy wiesz już, w jakim kierunku chcesz podążać i się rozwijać. Kupując przypadkowy kurs nie masz pewności, czy dany język programowania ci się przyda, czy nie jest już przeszłościowy lub możesz się zniechęcić, jeśli zaproponowana przez nauczyciela metoda nauki ci nie podejdzie, a ty dopiero „raczkujesz w tym temacie”.

Gdy się zdecydujesz na kurs to wybierz najnowszy. Sprawdź ofertę edukacyjną danej instytucji, sprawdź też kogo i czego potrzebują rekruterzy (na co jest popyt).

nauka programowania przez Internet

jak każde rozwiązanie ma to swoje plusy i minusy, ale ta metoda cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie tracisz czasu i pieniędzy na dojazdy, czas i miejsce nauki wybierasz sam, wchodzisz w tryb pracy, który polega na samodzielnym wyszukiwaniu informacji, czyli uczysz się samodzielności. Wadą jest to, że jest to metoda nauki bardziej czasochłonna, gdy pojawi się problem, którego nie potrafisz sam rozwiązać.

bootcamp programistyczny

to nauka programowania w domu (online), ale pod okiem doświadczonego programisty. Taki kurs trwa zwykle kilka tygodni, jest bardzo intensywny, masz przydzielonego mentora oraz lekcje na żywo przez Internet.

Porównanie największych bootcampów programistycznych znajdziesz tutaj

Jakie predyspozycje powinien posiadać programista ?

 • zdolność logicznego myślenia
 • znajomość algorytmiki, matematyki – co najmniej w stopniu podstawowym
 • intuicja
 • spostrzegawczość
 • umiejętność skupienia się
 • wytrwałość i cierpliwość
 • pasja i zaangażowanie

Aktualnie rynek IT jest rynkiem pracownika, czyli popyt przewyższa podaż (brakuje programistów). Zawsze możesz się przebranżowić pod warunkiem, że masz predyspozycje i będziesz to czuł.

Poznaj historie osób, które się przebranżowiły i wiedz, że nie ma rzeczy niemożliwych – tutaj

Jak zacząć programować ?

próbować, próbować, próbować…. 🙂 programować

zresztą na tym będzie polegała Twoja praca: na próbach, nowych odkryciach i wnioskach… a na końcu na zaimplementowaniu tych wniosków do konkretnej aplikacji. Programując będziesz się uczył, więc na początku kod będzie mało wydajny, będziesz robił błędy i je naprawiał. W miarę upływu czasu i wraz ze wzrostem Twoich umiejętności programy/aplikacje będą coraz wydajniejsze, a kod coraz bardziej zoptymalizowany.

Jeśli zupełnie nic nie wiesz o programowaniu to:

 • zapoznaj się w tematem tak ogólnie, poczytaj o specyfice programowania, obejrzyj kilka tutoriali
 • wybierz język programowania, którego chcesz się uczyć, zacznij programować w wybranym przez siebie języku na darmowej platformie, np. ideone.com
 • jeśli złapiesz „bakcyla” kup specjalistyczną książkę, oglądaj filmiki na YouTube lub wybierz jedną z zaproponowanych przeze mnie dróg prowadzących do zawodu programisty

Jeśli chcesz wiedzieć co myślą programiści o przydatności konkretnych języków programowania kliknij tutaj

Dodaj komentarz