Wybór zawodu w kontekście cech osobowości
Kształcenie

Wybór zawodu w kontekście cech osobowości

Spis treści

Wybierając szkołę średnią czy studia bardzo często kierujemy się tym, czy po ukończeniu danego typu szkoły będziemy mogli znaleźć pracę. To jest jak najbardziej słuszne myślenie, ale nie wystarczające, bo na satysfakcję zawodową każdej osoby ma wpływ również jej osobowość. Dlaczego? bo każdy z nas jest inny, co innego lubi, co innego mu się podoba, bo to co o sobie myślimy ma wpływ na decyzje, jakie w życiu podejmujemy. Mało tego, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stanowisko pracy powinniśmy dopasowywać do naszej osobowości.

Generalnie chodzi o to, żebyśmy w życiu podejmowali takie decyzje, które będą niezależne od opinii innych, a żeby tak się stało musimy poznać siebie, czyli swoje predyspozycje zawodowe.

Przykład:

Janek jest introwertykiem, czyli osobą, która energię do działania czerpie z wnętrza siebie, a nie z otoczenia, lubi spokój i ciszę, koledzy postrzegają Janka jako osobę nieśmiałą wręcz zamkniętą w sobie. Wyobraźmy sobie, że Janek zdecyduje się podjąć pracę w środowisku, gdzie liczy się współdziałanie i praca w grupie, działanie na deadline. Jak myślicie – czy praca będzie satysfakcjonowała Janka? Oczywiście, że nie.

Przykład:

Marek jest osobą, która ma cechy typowego przywódcy. Lubi przewodzić grupie, ma mnóstwo pomysłów, jest energiczny, zorganizowany, łatwo i szybko nawiązuje kontakty. Lubi wyzwania, często dominuje, kontakt z innymi go nakręca. Wyobraźmy sobie, że Marek podejmie pracę jako zegarmistrz. Jak myślicie – czy Marek będzie zadowolony ze swojej pracy? Oczywiście, że nie.

To tylko dwa klasyczne przykłady, pokazujące, w jaki sposób stanowisko pracy może przełożyć się na naszą satysfakcję zawodową.

Pamiętać należy również o tym, że na osobowość składają się: temperament, charakter, preferencje, przekonania, wartości i wiele innych czynników.

W literaturze przedmiotu znaleźć możemy wiele różnych testów wspomagających proces samopoznania. Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym wśród doradców zawodowych jest test predyspozycji zawodowych Hollanda, który pomaga zbadać osobowość zawodową.

Jeśli chcesz sprawdzić inne predyspozycje, np. jakie są Twoje mocne strony lub w jaki sposób zaplanować własną karierę zapraszam do zakładki Do pobrania. Mam nadzieję, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.