Kotwice Scheina
Rozwój

Kotwice mojej kariery, czyli, jaką pracę powinnam wykonywać i co mnie będzie motywowało ?

Praca to przywilej każdego człowieka, który osiągnie odpowiedni wiek. Spełnia ona bardzo ważne funkcje w naszym życiu, bo dzięki niej zarabiamy pieniądze, a więc mamy za co żyć, robimy opłaty i spełniamy marzenia; dzięki niej poznajemy nowych, interesujących ludzi, utrzymujemy status społeczny, rozwijamy się, doskonalimy i wiele innych…

Z drugiej strony wiemy, że życie nie zawsze bywa kolorowe, czasami mamy z górki, a czasami pod górkę. To sprawia, że musimy podejmować przeróżne decyzje zawodowe, które niekoniecznie są zgodne z naszymi wyobrażeniami czy potrzebami, np. gdy okazuje się, że rodzina nam się powiększy lub musimy przeprowadzić się do innego miasta, a tam nie ma zapotrzebowania na pracowników z naszej branży.

Kolejna rzecz, według badań coraz częściej zmieniamy pracę bo rynek pracy jest tak dynamiczny, ze jak chcemy się do niego dostosować, czyli po prostu odnaleźć w nowej rzeczywistości to nie ma innej rady.

W tym momencie bardzo ważne jest uświadomienie sobie, czego najbardziej oczekujesz od pracy i w jakim stopniu ta praca będzie współgrać z tym, kim jesteś. Pierwszym krokiem, który możesz zrobić, jest zastanowienie się nad tym, co najbardziej lubisz robić i dlaczego.

Nikt nie zna Ciebie lepiej niż TY sam, ale gdyby pojawiły się jednak wątpliwości to polecam jedno z najpopularniejszych narzędzi, które stosują w swojej pracy doradcy zawodowi, czyli test amerykańskiego psychologa Edgara Scheina pt. Kotwice Kariery”.

Schein odkrył, że o wyborze rodzaju kariery decydują przede wszystkim nasze kompetencje, potrzeby oraz wyznawany przez nas system wartości. Na tej podstawie określił 5 głównych kotwic, które kilka lat później zostały rozszerzone o dodatkowe 3 kotwice.

Kotwice Kariery według E.Scheina:

  • autonomia i niezależność
  • bezpieczeństwo i stabilizacja
  • profesjonalizm
  • przywództwo
  • kreatywność i przedsiębiorczość
  • usługi i poświęcanie innym
  • wyzwanie
  • styl życia

Każdy z nas ma w sobie większość kotwic, ale poznanie tej (lub tych) dominujących pomoże znaleźć ci pracę, dzięki której będziesz czuła się spełniona, a codzienna praca będzie ci dawała zadowolenie.

Test Kotwice Scheina

W zakładce Do pobrania znajduje się też inny test, tzn. Test Herzberga – Analiza motywacji do pracy

Dodaj komentarz