praca marzen
Rozwój

Jak wybrać pracę, która będzie do Ciebie pasowała ?

Każdy człowiek chciałby znaleźć pracę swoich marzeń, tzn. dobrze lub bardzo dobrze płatną, która pozwoliłaby zachować balans między życiem prywatnym a zawodowym, a jeszcze najlepiej, gdyby pozwalała realizować pasje. Tyle teorii 😉

Rzeczywistość jest często inna: wiele osób męczy się w pracy, którą wykonuje, a przez to nie ma chęci do rozwoju i nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Na satysfakcję zawodową wpływa wiele czynników, z których najistotniejsze to możliwość rozwijania zainteresowań lub pasji, poczucie sensu tego co się robi, wysokość zarobków i inne zależnie od indywidualnych preferencji. Wniosek ?

Wybór przyszłego zawodu trzeba dobrze zaplanować.

Pomocne w planowaniu mogą okazać się odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czym się interesujesz ? A może masz jakąś pasję, którą można zamienić na pracę zarobkową ? Zastanów się, jakie umiejętności ludzie cenią w Tobie najbardziej ?
  2. Jesteś humanistą, czy umysłem ścisłym ? Jeśli jesteś osobą kreatywną to może warto wybrać jeden z zawodów artystycznych ?
  3. Lubisz pracować z ludźmi, czy sam ? Jeśli towarzystwo innych daje ci energię to, czy lubisz przewodzić grupie, a może raczej podporządkowujesz się grupie ?
  4. Lubisz pracę w ruchu, lubisz być ciągle zajęty, czy raczej wolisz pracę spokojną np. przy komputerze, czy biurku, na samodzielnym stanowisku
  5. Jakie wykształcenie będzie ci potrzebne do realizacji planów zawodowych ? Studia wyższe, a może wystarczy szkoła średnia lub określone kursy specjalistyczne. Zaplanuj ścieżkę edukacji.
  6. Jakie masz marzenia ? Niektórzy mówią, że nie warto marzyć, ale ja mam inne zdanie na ten temat. Od marzeń wszystko się zaczyna 🙂 , a potem zamień je cele.
  7. Jakie są Twoje cele zawodowe ?Wybrany zawód będziesz wykonywał przez długie lata więc warto dokładnie sprecyzować swoje cele zawodowe. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć w swoim zawodzie oraz czy będziesz miał możliwość awansu ?

Ważne !

Przy wyborze zawodu ważne jest powiązanie celów z zainteresowaniami, np. jeśli jesteś zwolennikiem ochrony środowiska to zorientuj się, jak wygląda praca po kierunku „ochrona środowiska”; jeśli jesteś społecznikiem i lubisz pomagać ludziom to zorientuj się, jak wygląda praca po kierunku „opiekun osoby starszej” lub po medycynie.

To tylko kilka podstawowych zagadnień, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając zawód. Jeśli masz problem z określeniem swojego potencjału lub zaplanowaniem ścieżki kariery to możesz skorzystać z podpowiedzi, jakie uzyskasz wypełniając jeden z darmowych testów umieszczonych w zakładce Do pobrania.

Możesz też skontaktować się ze mną za pomocą formularza kontaktowego, aby omówić Twoja sytuację oraz możliwe ścieżki kariery.

Jeśli ten artykuł okazał się dla Ciebie przydatny, udostępnij go, może innym też się przyda.

Z góry dziękuję:)

Dodaj komentarz