Praca

Jak się przygotować do przekwalifikowania i bezpiecznie przeprowadzić ten proces.

Dzięki nowym technologiom żyjemy w najbardziej wygodnych i najłatwiejszych do przeżycia czasach od początku istnienia naszej planety. Ogrom możliwości, jakie mamy, wbrew pozorom nie czyni naszego życia prostym (w kwestii złożoności). Wręcz przeciwnie – codzienność w dwudziestym pierwszym wieku jest bardo skomplikowana ze względu na to, co możemy zrobić, jaką drogą pójść, kim się stać lub co wybrać. Oto najważniejsze zasady:

Nie rzucaj obecnej pracy

Perspektywa rzucenia znienawidzonej pracy jest naprawdę kusząca, ale konsekwencje takiego postępowania mogą zaboleć, zwłaszcza jeśli mówimy o zmianie zawodu. Brak pieniędzy na przeżycie może cię zmusić do wybrania pierwszej lepszej pracy, a to zły scenariusz.

Podsumuj swoją dotychczasową karierę zawodową

Przypomnij sobie (a nawet zapisz na kartce), w jakich firmach i na jakich stanowiskach pracowałeś/łaś ? które stanowiska i obowiązki dawały ci największą satysfakcję ? kiedy wykorzystywałeś/łaś swoją wiedzę i umiejętności w najbardziej „naturalny” sposób ? Podkreśl te, które sprawiały ci największą przyjemność.

Zastanów się, jakie są Twoje aktualne potrzeby zawodowe

Zrób listę elementów, które są dla Ciebie kluczowe w wymarzonej pracy. Bardzo ważne są twoje predyspozycje psychofizyczne, np. chcesz pracować z domu, albo online, a może zależy ci na bezpośrednim kontakcie z ludźmi ? Może interesuje cię praca w terenie, albo częste podróże ?

Zastanów się również nad branżą, które zawody pozwolą ci się realizować w największym stopniu, a jednocześnie będziesz w stanie zdobyć nowe kwalifikacje.

W zakładce „Do pobrania” znajdziesz kilka przydatnych narzędzi, które pozwolą ci określić predyspozycje zawodowe.

Sprawdź potrzeby rynku pracy

Wiele osób chce się przekwalifikować lub zmienić pracę, aby lepiej zarabiać i jest to decydujący czynnik. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poszukać informacji, jakie są prognozy dotyczące rynku pracy za kilka lat. Jakie zawody będą na topie ?

Porozmawiaj z osobami, które pracują na interesującym cię stanowisku/stanowiskach

Warto sprawdzić, jak dana praca wygląda „od środka”, czyli jakie są realia. Zdarza się, że realia czasami rozmijają się z wyobrażeniami. Jeśli nie masz takich osób wokół siebie zapisz się do grup facebookowych, aby śledzić posty, „przekopuj się” przez Internet w poszukiwaniu interesujących cię informacji, zajrzyj na Linkedln.

Rozwijaj niezbędne umiejętności

Bierz udział w szkoleniach i branżowych konferencjach, zapisz się na kursy online. Poznasz osoby będące w branży i zdobędziesz nowe umiejętności. Bez ryzyka i konieczności rezygnowania z obecnej pracy.

Nie daj się wewnętrznemu krytykowi

Proces przekwalifikowania się to czas nabywania nowej wiedzy i umiejętności, ale też czas wątpliwości. Strach przed zmianą jest zupełnie normalny, większość ludzi boi się tego, co nieznane. Najważniejsze to determinacja i konsekwencja w dążeniu do celu. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz to ryzyko zostanie zminimalizowane do minimum, a szanse na sukces wzrosną.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie przebranżowienia się, nie wiesz, jaki masz potencjał, chcesz wrócić do pracy po długiej przerwie i masz obawy, czy podołasz obowiązkom – zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz