Pierwsze kroki do własnej firmy – zacznijmy od pomysłu
Praca

Pierwsze kroki do własnej firmy – zacznijmy od pomysłu

Mimo kryzysu na rynku ciągle powstają nowe przedsiębiorstwa, a wielu ludzi zastanawia się nad zamienieniem pracy na etacie na pracę na własny rachunek.

Pomysł na biznes to pierwsza rzecz, jaką przyszły przedsiębiorca musi wymyślić. No tak, ale który pomysł zagwarantuje mi sukces? – odpowiedź brzmi „nie wiadomo”, bo sukces to składowa wielu czynników.

Co może zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu?

Jednym z największych atutów, który wręcz sam podsuwa pomysł na biznes, jest doświadczenie i znajomość konkretnej branży. Osoba posiadająca za sobą wieloletnią historię zatrudnienia ma nie tylko wiedzę, ale także niezbędne umiejętności, zdolności, potrafi lepiej przewidywać i szybciej znajdzie wyjście z trudnych sytuacji. Jak to wykorzystać? Można otworzyć biznes, w którym świadczone będą usługi podobne, jak podczas pracy na etacie, albo – stać się doradcą, konsultantem. Takie rozwiązanie często gwarantuje od razu klientów – były pracodawca, znający możliwości i wiedzę danej osoby, łatwiej nawiąże z nią współpracę niż z zupełnie obcym, prywatnym przedsiębiorcą.

Dobrym rozwiązaniem może być także założenie biznesu niszowego. Warto zorientować się, co już na rynku istnieje, ale czym konsumenci nie są do końca nasyceni lub poszukują czegoś w nieco innej formie. Niewielka ilość konkurentów to mniejsza konieczność walki o klienta, a także możliwość bardziej elastycznego kształtowania własnych cen – co szczególnie w pierwszym okresie funkcjonowania firmy będzie bardzo dużym plusem.

Czasem bywa też tak, że pomysł na własną firmę doskonale dopasuje się do aktualnych potrzeb rynku. Warto to przemyśleć – startując z nowym przedsiębiorstwem w sytuacji, gdy konsumenci nie będą zainteresowani jego ofertą w danym momencie może skończyć się klęską. Ale już “wstrzelenie” się w odpowiedni moment może zagwarantować znacznie szybsze powodzenie i lepszy rozwój firmy.

Tym, co zawsze jest potrzebne nowemu przedsiębiorcy, jest entuzjazm, optymizm i rozsądek. Dobry pomysł, doskonały biznesplan mogą przynieść naprawdę duże korzyści, a motywacja właściciela jest niezbędna, aby nie poddać się już na samym początku.

Gdy już zdecydujesz, że ten konkretny pomysł chcesz wcielić w życie i rozpocząć prowadzenie działalności w konkretnej branży to przychodzi czas na wymyślenie nazwy firmy i wybranie formy prawnej.

Jaką formę działalności wybrać?

W polskim prawie istnieje zamknięty katalog możliwości, więc powinno być łatwiej. W zależności od branży, rodzaju działalności, ilości wspólników i możliwości finansowych na starcie, możesz zdecydować się na:

Wszystkie mają konkretne zalety i wady – a poznanie ich zapewni ci możliwość dopasowania do twoich potrzeb i możliwości.

Więcej informacji na temat plusów i minusów każdej formy prawnej działalności

Kilka pomysłów na minibiznes – cz.1

Kilka pomysłów na minibiznes – cz.2