Jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia zawodowego?
Spis treści
Młodzi ludzie, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową bardzo często zderzają się z rzeczywistością. Pracodawcy zwykle oczekują od nich, aby posiadali już jakieś doświadczenie zawodowe.W tym momencie pojawiają się dwa pytania: jak zdobyć doświadczenie zawodowe nie mając pracy ? jak zdobyć pracę nie mając doświadczenia zawodowego ? – i koło się kręci.
Zacznę od odpowiedzi na pytanie drugie, które nasuwa kolejne. Czy można być atrakcyjnym dla pracodawcy nie mając doświadczenia zawodowego ? Okazuje się, że TAK. Na szczęście, umiejętności, które pracodawcy cenią najbardziej, można zdobywać nie tylko w świecie pracy.
Kluczem do sukcesu jest bardzo dobre CV potencjalnego kandydata, ponieważ od tego dokumentu wszystko się zaczyna. Jeśli kandydat w kreatywny sposób pokaże, że posiada potencjał i charyzmę oraz umiejętności potrzebne, aby był brany pod uwagę przez osobę rekrutującą to na pewno zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Pamiętać należy, że rekruterzy wśród setek chętnych na dane stanowisko szukają tylko jednej rzeczy: dokumentu, który udowodni, dlaczego to Ty jesteś idealnym kandydatem.
Twoje CV to wizytówka, która powinna wyróżnić Cię z tłumu. Według badań pracodawcy poświęcają każdemu CV dosłownie 6 sekund, wykorzystaj je.
Przejdźmy zatem do konkretów
Określ swoje najbardziej imponujące cechy
czyli stwórz osobistą ofertę sprzedaży. W tym momencie zastanów się, co chcesz sprzedać ? Zrób listę wszystkich rzeczy, w których jesteś dobry. Nie martw się, jeśli nie są one „profesjonalne”, a następnie dopasuj je do umiejętności poszukiwanych przez pracodawców.
Przykład: jesteś gwiazdą na boisku sportowym ? to praca zespołowa i świetnie!
Stwórz swój idealny profil
Określ co potrafisz robić dobrze? co potrafisz robić lepiej od innych starających się o to samo stanowisko ? Jakie są Twoje plany zawodowe? Krótko i prosto. Zacznij ogólnie od profilu szkoły i umiejętności, potem przejdź do szczegółów.
Wymień swoje umiejętności (kompetencje)
Kompetencje dzielimy na
- miękkie (inaczej społeczne). Te umiejętności są uniwersalne i możesz je przenosić ze stanowiska na stanowisko. Z tymi umiejętnościami się rodzimy, są względnie stałe. To wszelkie zdolności związane z Twoim charakterem, sposobem bycia, inteligencją emocjonalną i życiem w społeczeństwie. Należą do nich między innymi kreatywność, umiejętność pracy w grupie, zdolności organizacyjne, czy radzenie sobie ze stresem.
Jeśli ktoś chciałby pracować przy tworzeniu projektów komercyjnych to te umiejętności okażą się ważne, oprócz oczywiście umiejętności technicznych.
- twarde (inaczej zawodowe), te umiejętności nabywamy w procesie kształcenia samodzielnego lub w instytucji. Wiążą się z wykonywanym zawodem.
Zaliczamy do nich:
językowe, związane ze stopniem znajomości języków obcych
techniczne, wiążą się z wykorzystywaniem narzędzi, technologii czy obsługą sprzętu. Pozyskuje się je w trakcie kursów i praktyk
cyfrowe, związane są z obsługą komputera. Świadczą o ogólnej znajomości danego systemu, ale i sprawności w posługiwaniu się programami potrzebnymi na konkretnym stanowisku
Jeśli nie wiesz, jakie są Twoje umiejętności, mocne strony i predyspozycje zawodowe skorzystaj z poradników i testów umieszczonych na moim blogu klikając tutaj.
Jeśli nie wiesz, jak udowodnić swoje umiejętności kliknij tutaj.
Pomyśl, czy znasz się na czymś, co dla przyszłego pracodawcy będzie szczególnie istotne?
Dodaj trochę osobowości
czyli nagrody, osiągnięcia, wyróżnienia. Wspaniale jest wspominać o najważniejszych osiągnięciach i nagrodach zdobytych w szkole lub podczas zajęć. Przyszli pracodawcy lubią osiągnięcia, które pokazują zaangażowanie i ciężką pracę. Przebiec maraton? Wygrać nagrodę? Skydived? Umieść to w swoim CV.
Opowiedz, czym się interesujesz (jakie masz hobby)?
Czy zawsze trzeba pisać o swoim hobby ? Otóż TAK. Jeśli sekcja „Hobby” w Twoim CV pozostanie pusta, nie ujdzie to uwagi rekrutującego. Pominie Twoje CV lub może również zapytać: „Czy naprawdę niczym się Pan/Pani nie interesuje?”. Nawet jeśli nie wpiszesz swoich zainteresowań, przygotuj się więc na pytania o ich brak.
Hobby nie musi być bezpośrednio związane ze stanowiskiem pracy, o które się ubiegasz, ale zapoznając się z nimi można odnieść wrażenie, że kandydat sprawdzi się w danej pracy, a poza tym, że jest po prostu interesującym człowiekiem.
Pamiętaj, że każde zainteresowanie można przedstawić tak, aby zaintrygować. Zamień je w pracę.
Jeśli nie wiesz, jakie zainteresowania pasują do danej pracy kliknij tutaj.
Przykłady CV dla konkretnych branż znajdziesz tutaj.
Informacje, jak napisać atrakcyjne CV dla ucznia i studenta znajdziesz tutaj.