Praca

Praca sezonowa za granicą – gdzie i czy to się opłaca?

Lato w pełni, oferty pracy sezonowej wyrastają jak „grzyby po deszczu”. W sezonie letnim najwięcej ofert pracy jest nad morzem, przy zbiorach i za granicą. Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył właśnie tej ostatniej opcji.

Praca sezonowa za granicą to idealne rozwiązanie dla studentów, bo uczelnie zamknięte, a w zamian za to trwa rekrutacja do pracy sezonowej. Dla tych, którzy nie studiują, a chcą dorobić za granicą to też bardzo dobry czas.

Jak wiemy, od 13 czerwca br. Polacy mogą podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej, a od 17 czerwca częściowo wznowione zostały loty międzynarodowe. Okoliczności więc sprzyjają. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów

  • za naszą zachodnią granicą, czyli Niemcy. Najwięcej ofert pracy dotyczy zbierania truskawek, w ogrodnictwie, zbiory szparagów, etc…. W niektórych ofertach nie jest wymagana znajomość języka obcego. Wymienione wyżej oferty pracy znajdują się tutaj.
  • sporo ofert pracy proponuje Islandia. Pracy w hotelarstwie najlepiej zacząć szukać w okolicy stycznia-lutego. Firmy zatrudniają pracowników najczęściej od maja do września. Oferty pracy znajdują się tutaj. Jeśli ktoś szuka pracy w innym charakterze więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj. Pracy na Islandii możesz też szukać na grupach facebookowych, np. praca-islandiaJobs in Iceland i innych.
  • praca w Norwegii to zbieranie owoców i warzyw, opieka nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, a także w hotelarstwie. Również bez znajomości języka. Oferty pracy znajdują się tutaj.
  • praca w Holandii to również praca głównie przy zbiorach. Oferty pracy znajdują się tutaj
  • praca w Anglii – oferty dla studentów znajdują się tutaj. Innych ofert szukaj wpisując w Google: summer jobs UK, holiday job UK, temporary work UK.

Oferty pracy sezonowej za granicą zwykle pojawiają się na portalach już na początku roku kalendarzowego więc nie warto czekać do ostatniej chwili, jeśli chce się znaleźć naprawdę ciekawą ofertę.

Portal europa.jobs oferuje ciekawe oferty pracy sezonowej w krajach Unii Europejskiej, również dla par. Na uwagę zasługuje również dział porady i aktualności, który zawiera podpowiedzi, jak się przygotować do wyjazdu, co warto wiedzieć przed wyjazdem i wiele, wiele innych cennych informacji. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Czy praca sezonowa za granicą się opłaca?

Atrakcyjne wynagrodzenie sprawia, że jest to popularny sposób dorobienia/ zarobienia pieniędzy nawet dla osób, które mają stałą pracę w Polsce. W okresie wakacji letnich biorą urlop i wyjeżdżają na zarobek. Niektórzy nawet biorą dłuższy urlop bezpłatny i wyjeżdżają, bo to się po prostu opłaca. Popularne i ciągle aktualne jest powiedzenie „pracuj za granicą – wydawaj w Polsce”.

Podobno ofert pracy sezonowej jest mniej niż w latach poprzednich, ale zarobki rosną. Jak ta sytuacja wygląda aktualnie możemy dowiedzieć się z artykułu zamieszczonego tutaj.

Decydując się na pracę sezonową za granicą można dużo zarobić. Należy jednak pamiętać o tym, że pracownicy przeważnie pracują w nadgodzinach, które są dodatkowo płatne i skutecznie podwyższają zarobek.

Oferty pracy sezonowej znajdują się również na zwykłych portalach z ogłoszeniami o pracę, np.

Praca sezonowa Niemcy – oferty na lipiec 2020

Praca sezonowa za granicą – oferty 2020

Praca sezonowa i polecani pracodawcy na poloniusz.pl

Dużo ofert pracy za granicą dla młodzieży proponuje Agencja Axidus, jej oferty znajdują się tutaj.