Samoedukacja w praktyce, czyli skąd czerpać wiedzę
Kształcenie

Samoedukacja w praktyce, czyli skąd czerpać wiedzę

Samoedukacja jest świetnym sposobem na rozszerzanie swojej wiedzy w sytuacji, gdy tradycyjny model kształcenia mamy już za sobą lub czujemy niedosyt z różnych powodów.

Żyjąc w czasach nieograniczonego dostępu do Internetu możemy ten proces rozpocząć bez przeszkód. Ale o jaką wiedzę chodzi ? oczywiście o taką, którą będziemy mogli wykorzystać w określonej dziedzinie zawodowej, np. dobry biznesmen powinien podnosić kwalifikacje w swojej dziedzinie, malarz w swojej, sportowiec w swojej itd. Przecież nie tylko w szkole czy podczas różnych kursów i szkoleń możemy się uczyć wartościowych rzeczy. Każda osoba jest odpowiedzialna za proces swojej edukacji, a jedyne czego potrzebuje to dobrego planu i samodyscypliny.

W tym momencie warto się zastanowić, jaka wiedza specjalistyczna jest mi potrzebna ? Jeśli już wiesz, co chcesz robić ukierunkuj się na poszukiwanie informacji dotyczących danej dziedziny. Nie ulegaj przekonaniu, że tylko na dobrym kursie czy szkoleniu możesz nauczyć się czegoś wartościowego.

Jeśli weźmiesz odpowiedzialność za proces swojej edukacji to okaże się, że możesz uczyć się czego tylko zapragniesz, że jesteś w stanie dopasować wszystko do swoich potrzeb tak, jak nie zagwarantuje ci tego żadna uczelnia.

Internet to OGROM WIEDZY, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Poniżej przedstawię przykładowe propozycje konkretnych rozwiązań:

Nauka języków obcych:

  • BBC Languages – obszerne źródło darmowych kursów językowych, w tym kursy video
  • CoffeeBreak Akademy – nauka różnych języków poprzez aktualizowane podcasty
  • Mango Languages – nauka ponad 70 języków w formie interaktywnych prezentacji. Każdy kurs językowy we własnym tempie wprowadza osobę ucząca się w spostrzeżenia kulturowe i niuanse gramatyczne specyficzne dla wybranego przez niego języka.
  • Busuu – ponad 1000 lekcji stworzonych przez ekspertów językowych i wzbogaconych technikami uczenia maszynowego, takimi jak spersonalizowane plany nauki czy rozpoznawanie mowy. Możliwość rozmów z innymi użytkownikami

Osoby fizyczne, które urodziły się przed 2002 rokiem i mieszkają w Polsce mogą uzyskać 80% dofinansowanie do nauki wybranego języka obcego, sprawdź tutaj

Biznes i ekonomia:

Informatyka

  • Code Academy – kursy programowania w kilku językach i to za darmo
  • W3Schools – darmowe samouczki dla wszystkich technologii web development
  • Udacity – Darmowe, interaktywne lekcje (video), podzielone na trzy poziomy: beginner, intermediate, advanced. Programowanie, matematyka, tworzenie gier komputerowych, sztuczna inteligencja.
  • Blender Cookie – samouczki dla twórców grafiki 3D

Uniwersytety online

  • Coursera – bogate merytorycznie, rozłożone w czasie kursy, które są przygotowane przez znane amerykańskie Uniwersytety. Szeroki zakres tematyczny (możesz zapisać się na kurs m.in. teorii względności Einsteina, psychologii ewolucyjnej lub strategii biznesowych)
  • Khan Academy- lekcje video z zakresu matematyki, ekonomii, biologii, historii sztuki i nauk humanistycznych. Pod każdą lekcją można zadawać pytania.
  • YaleCourses – ogromna baza wykładów od nauk ścisłych po nauki humanistyczne
  • OnlineCourses – ponad 500 akredytowanych darmowych zajęć online, możliwość korzystania z zasobów akademickich opartych na badaniach z najlepszych uniwersytetów na świecie. 
  • edX – ponad 2500 darmowych kursów online prowadzonych przez jedne z największych uczelni na świecie: Harvard, MIT, Berkley, Boston Uniwersity itp.

Nie lekceważ samodzielnego dbania o rozwój bo to Twoja inwestycja. Każdy, kto pragnie odnieść sukces tym bardziej powinien to zrobić.