Praca

Czy osoby niepełnosprawne mają szansę znaleźć pracę w branży IT?

Niepełnosprawność to poważny problem społeczny w Polsce i na Świecie. Od lat jest przedmiotem wielu dyskusji i badań naukowych. Problem ten dotyczy nie tylko osób niepełnosprawnych, ale też członków ich rodzin. Rodzaj i stopień niepełnosprawności definiują jakość życia tych osób. Największy wpływ mają bariery architektoniczne (np. sprzęt rehabilitacyjny, podjazdy, windy, szerokość drzwi, dostosowanie miejsca zamieszkania do potrzeb danej osoby, dostępność do instytucji użyteczności publicznej, transport i przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej), a czasami też posiadanie lub brak zatrudnienia. Temat jest bardzo długi i złożony.

Wiemy, że dzięki pracy jesteśmy w stanie poprawić jakość naszego życia, nawiązać satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi i przede wszystkim możemy wykorzystać tkwiący w nas potencjał. Według Stackoverflow, który w lutym 2020 roku badał światowy rynek deweloperów wśród 20 000 osób pracujących w tym zawodzie 1284 osoby potwierdziły swoją niepełnosprawność (to 6,4% ankietowanych).

Mimo tego, że branża ICT należy do najlepiej rozwijających się rynków pracownika w całej UE, skupia nie tylko informatyków, programistów, ale i product ownerów, testerów, data scientistów, UX/UI designerów oraz ludzi z wielu branż pochodnych, daje duże możliwości rozwoju osobistego i finansowego, to tylko niecałe 30% osób niepełnosprawnych, będących w wieku produkcyjnym pracuje w tej branży. Mało tego, IT jak żaden inny sektor jest otwarty na pracę zdalną. Co więcej, ogromne możliwości daje polskim programistom rynek zachodni: stepwise.pl.

Według raportu GUS niepełnosprawność jest wskazywana jako druga przyczyna pasywności zawodowej Polaków. Wiele firm jest otwartych na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, a mimo tego zainteresowanie jest bardzo małe. Dlaczego ? okazuje się, że powodów jest bardzo dużo. Najczęstsze to:

  • niewydolny system wsparcia dla osób niepełnosprawnych (o tym pisałam wyżej)
  • jeśli niepełnosprawni kończą studia, to najczęściej zostają psychologami lub pedagogami– przyczyna jest prosta: idą na studia, by najpierw pomóc samym sobie
  • system finansowania szkoleń/studiów z PFRON jest niewydolny, bo za studia mogą oni otrzymać max. 4 tys. zł za semestr, a wiemy, że studia na kierunkach informatycznych (programowanie) są znacznie droższe
  • kolejny problem to tzw. pułapka rentowa: osoby niepełnosprawne od urodzenia pobierające świadczenie z ZUS, nie mogą zarobić więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 3600 zł brutto, bo wtedy państwo zabiera im rentę socjalną w wysokości 1200 zł brutto. To zniechęca osoby niepełnosprawne do częstej zmiany pracy, bo po ewentualnej utracie lepiej płatnego zajęcia, na nowo muszą one odwiesić swoje prawo do renty
  • psychika osób niepełnosprawnych: nawet, jeśli firma zaproponuje szkolenia i dowóz to okazuje się, że często brak zainteresowania. Niektóre osoby nie rozumieją, że muszą najpierw dać coś od siebie i wykazać się determinacją. Niskie poczucie własnej wartości to kolejna blokada.

Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne:

Stepwise

Accenture

Dodaj komentarz