Garbage designer (projektant śmieci)
Spis treści
Potrafi dać nowe życie praktycznie każdemu zużytemu przedmiotowi, a czasem zamienia go wręcz w małe dzieło sztuki. Dzięki jego pracy udaje się zmniejszyć ilość śmieci, jakie lądują na wysypiskach. Chroni środowisko naturalne także dzięki zmniejszaniu zapotrzebowania na nowe surowce, np. metale, ropę, drewno, bo pokazuje, jak ponownie wykorzystać stare.
Garbage Designer nazywany bardziej swojsko projektantem śmieci, zajmuje się projektowaniem przedmiotów z wykorzystaniem surowców wtórnych, które oprócz tego, że są funkcjonalne i estetycznie wykonane, to jeszcze po wykorzystaniu łatwo je ponownie przetworzyć, by zyskały drugie, a często także trzecie i kolejne życie. Najczęściej są to przedmioty użytkowe, np. plecione maty na stół ze starych gazet, dywaniki utkane z pociętych na kawałki, starych ubrań, lampy z puszek po konserwach, zużytych części samochodowych, wieszaki i regały z drewna z odzysku, kołonotatniki z pudełek po płatkach śniadaniowych, torby i klapki z banerów reklamowych lub starych dętek rowerowych, plecaki z folii po napojach, bransoletki ze starych sztućców, stoliki z elementów lodówek lub pralek, zegary z płyt winylowych, walizki, torby i biżuteria z kapsli. Możliwości są praktycznie ograniczone tylko wyobraźnią. Zajmuje się także projektowaniem nowych wyrobów w taki sposób, by np. ich opakowania były wytwarzane z materiałów biodegradowalnych, nadających się do łatwego recyklingu. Sugeruje producentom, by zmniejszali ilość opakowań, by były one lżejsze i jednosurowcowe, np. tylko z papieru, a nie z papieru powlekanego folią i napylanego metalem, bo takie łatwiej przetwarzać ponownie. Chodzi nie tylko o same produkty, np. zabawki, ubrania, meble, ale wszystkie towarzyszące im metki, instrukcje obsługi, gwarancje. Aby zadbać o przyszłość naszej planety trzeba przecież myśleć nie tylko o zagospodarowywaniu istniejących śmieci, ale przede wszystkim o zmniejszaniu ich produkcji.
Co powinien umieć garbage designer?
Musi znać właściwości fizyczne rozmaitych materiałów, takie jak ciężar, wytrzymałość na temperaturę, elastyczność, kruchość, wodoodporność, ciągliwość, żeby wiedzieć, jak może je wykorzystać do stworzenia np. mebli, zabawek, biżuterii, torebek, i innych przedmiotów.
Musi też znać skład chemiczny surowców, żeby móc oceniać, które można bezpiecznie wykorzystać do tworzenia nowych wyrobów np. po przetopieniu, a które są na to zbyt toksyczne albo wymagają najpierw usunięcia z nich niebezpiecznych substancji.
Musi potrafić posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi, np. Corel, 3D Studio, NX, CATIA V5, Pro/Engineer, 3ds Max, Solid Works, których używam do tworzenia moich projektów.
Musi potrafić badać właściwości różnych materiałów i znać technologie stosowane do ich wytwarzania i obróbki. Jako projektant śmieci musi też wiedzieć, jak tworzyć nowatorskie materiały, odpowiednio wytrzymałe, a jednocześnie przyjazne dla środowiska, dające się łatwo przetworzyć lub szybko rozkładalne na nieszkodliwe związki chemiczne.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w jego pracy?
- kreatywność
- spostrzegawczość
- ciekawość świata
- umiejętność nieszablonowego myślenia
- odpowiedzialność
- wyobraźnia przestrzenna
- dokładność
- umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy
Jakie predyspozycje zdrowotne powinien posiadać garbage designer?
- dobry wzrok
- sprawne dłonie i palce
- koordynacja wzrokowo-ruchowa
- widzenie stereoskopowe
- prawidłowe rozróżnianie kolorów i ich odcieni
Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania tego zawodu?
- skłonności do alergii
Przedmioty szkolne ważne w tym zawodzie
- matematyka
- fizyka
- technika
- plastyka/sztuka/historia sztuki
Przykładowe ścieżki kariery
- Liceum ogólnokształcące + matura + Politechnika/Uniwersytet (specjalność inżynieria materiałowa)
- Technikum + matura + Politechnika/Uniwersytet (specjalność inżynieria materiałowa)
- Szkoła Branżowa I i II stopnia + matura + Politechnika/Uniwersytet (specjalność inżynieria materiałowa)