Konserwator dronów
Spis treści
Drony stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim można robić piękne zdjęcia i filmy pokazujące okolicę z lotu ptaka, dokumentować np. wesele, szybko dostarczyć ważną paczkę, sprawdzić, czy ktoś nie pali w piecu śmieciami i wiele innych rzeczy, których nie można zrobić/zobaczyć stojąc na ziemi. Drony mogą mieć różną wielkość i stopień skomplikowania. Najmniejsze ważą niecałe 20 gramów i przypominają małego ptaka albo przerośniętego owada. Te wykorzystywane przez wojsko miewają rozmiary małego samolotu. Każdemu dronowi może się jednak zdarzyć „odmowa współpracy”, a wtedy niezbędna jest pomoc specjalisty.
Konserwator dronów przyjmuje zlecenia od klientów, których drony utraciły np. zdolność zdalnego sterowania albo szwankuje im napęd. Latając drony zderzają się z drzewami, liniami wysokiego napięcia lub budynkami, zdarzają się połamane ramiona albo łopatki, spalone albo zalane po wodowaniu podzespoły, pęknięta obudowa, nieaktualne oprogramowanie. Trzeba wówczas zdiagnozować przyczynę awarii i po prostu ją usunąć. Czasami wystarczy tylko przeinstalowanie oprogramowania i rekonfiguracja tabletu lub smartfona klienta, ale czasami wymagana jest naprawa lub wymiana podzespołów, płyty głównej, gimbala, kamery lub innych części.
Co powinien umieć konserwator dronów?
Musi znać się na rysunku technicznym, umieć obsługiwać narzędzia i sprzęt, znać się na materiałach, z których buduje się drony, na ich właściwym montowaniu i wymianie, potrafić rozpoznawać poszczególne podzespoły i wiedzieć, jakie funkcje spełniają. W jego pracy istotna jest też wiedza z fizyki i chemii, bo musi wiedzieć, jakie siły i przeciążenia działają na drona i jakie uszkodzenia mogą się pojawić, jeśli będą nadmierne. Powinien także znać się na substancjach do czyszczenia i konserwacji części mechanicznych. Kiedy usterka jest usunięta, testuję działanie drona. Musi mieć zdolności manualne, analityczne i smykałkę do majsterkowania.
Jakie kompetencje miękkie powinien posiadać konserwator dronów?
- dokładność
- cierpliwość
- opanowanie
- skrupulatność
- spostrzegawczość
- sumienność
Jakie predyspozycje zdrowotne powinien posiadać konserwator dronów?
- dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa
- ostrość wzroku i umiejętność rozróżniania kolorów i ich odcieni
Przykładowe ścieżki kariery
- technikum (kierunek technik mechatronik)
- szkoła branżowa I stopnia (profil mechatronik)
- liceum (profil matematyczno-fizyczny)
Przedmioty ważne w tym zawodzie
- technika
- informatyka
Istotne wymagania i umiejętności
- montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
- organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń
- montaż i obsługa maszyn i urządzeń