
Dla kogo i po co organizuje się egzaminy eksternistyczne ?
Egzaminy eksternistyczne przeprowadza się po to, aby umożliwić osobom dorosłym ukończenie określonego typu szkoły dla dorosłych:
- szkoły podstawowej
- liceum ogólnokształcącego
- branżowej szkoły I stopnia
- branżowej szkoły II stopnia
Do egzaminów eksternistycznych mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i nie są uczniami szkół ani dziennych, ani wieczorowych.
Przystąpienie do egzaminu eksternistycznego musi być poprzedzone ukończeniem kursu eksternistycznego dla danego typu szkoły dla dorosłych. Kurs trwa 9 miesięcy, realizowany jest w formie zaocznej, co 2 weekend.
Kiedy są przeprowadzane egzaminy eksternistyczne ?
Sesje egzaminacyjne są organizowane dwa razy w roku:
- w sesji jesiennej od 1 do 31 października
- w sesji zimowej od 1 do ostatniego dnia lutego
Harmonogram egzaminów ogłasza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 30 dni przed rozpoczęciem sesji na stronie internetowej CKE
Jakie warunki należy spełnić, aby zdać egzamin eksternistyczny ?
Należy uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu. Osoba, która zdała egzaminy eksternistyczne otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły danego typu, wydane przez komisję okręgową.
Jak należy zgłosić chęć przystąpienia do egzaminów eksternistycznych ?
Po ukończeniu kursu eksternistycznego z zakresu danego typu szkoły, słuchacz nie później niż na dwa miesiące przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej składa do okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosek o dopuszczenie do egzaminów (pobierz wniosek). OKE podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego osoby, która złożyła wniosek. W terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych zostaje pisemnie poinformowana przez dyrektora OKE o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku zakwalifikowania osoby, dyrektor OKE informuje ją o konieczności złożenia deklaracji oraz dowodu wniesienia opłaty za zadeklarowane egzaminy lub wniosku o zwolnienie z opłaty. Osoba dopuszczona do egzaminu, nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej (do końca sierpnia – sesja jesienna, do końca grudnia – sesja zimowa) składa dyrektorowi OKE: Deklarację zawierającą wykaz zajęć edukacyjnych, z których w danej sesji egzaminacyjnej zamierza zdawać egzaminy (pobierz deklarację). Dowód wniesienia opłaty za egzaminy z zakresu zajęć edukacyjnych, z których zamierza zdawać egzaminy w danej sesji egzaminacyjnej, albo wniosek o zwolnienie z opłat (pobierz wniosek o zwolnienie).
Informacji o aktualnie obowiązujących opłatach udzielają okręgowe komisje egzaminacyjne.
W ilu sesjach można zdawać egzaminy eksternistyczne ?
Okręgowe komisje egzaminacyjne udzielają informacji o liczbie sesji, w których można zdawać egzaminy.
W uzasadnionych przypadkach osoba zdająca może ubiegać się o przedłużenie okresu zdawania egzaminów. Wówczas składa ona wniosek do dyrektora OKE (pobierz wniosek o przedłużenie). Osoba, która ponownie ubiega się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych z zakresu danego typu szkoły dla dorosłych, w okresie nie dłuższym niż 3 lata od upływu okresu zdawania egzaminów eksternistycznych, ma prawo złożyć wniosek do dyrektora OKE o zaliczenie poprzednio zdanych egzaminów eksternistycznych (pobierz wniosek o zaliczenie).
W jakiej formie są przeprowadzane egzaminy eksternistyczne ?
Egzaminy eksternistyczne mają formę pisemną. Zdający otrzymuje arkusz egzaminacyjny zawierający zadania różnego typu:
- zamknięte (wielokrotnego wyboru, typu prawda – fałsz, na dobieranie)
- otwarte (zadania z luką, krótkiej odpowiedzi, zdania rozszerzonej odpowiedzi).
W arkuszu znajdują się zadania egzaminacyjne oraz miejsce na ich rozwiązanie. Przy każdym zadaniu jest zamieszczona informacja o maksymalnej liczbie punktów, którą można otrzymać za poprawne rozwiązanie zadania. Pierwsza strona arkusza egzaminacyjnego zawiera instrukcję, którą należy przeczytać i podczas egzaminu stosować się do jej zaleceń. Arkusze są kodowane zgodnie z instrukcją.

