
Matura w „pigułce”
Potocznie mówi się, że zdanie matury wiąże się z otrzymaniem świadectwa dojrzałości, co niewątpliwie ma związek z genezą słowa matura ( łac. ”maturus” dojrzały).
W Polsce jest to egzamin z materiału objętego programem nauczania (podstawą programową) z wybranych przedmiotów na poziomie szkoły średniej.
Warto wiedzieć:
- matura jest egzaminem dobrowolnym, czyli zgodnie z prawem nie ma obowiązku przystępowania do niej, ale świadectwo jego zdania jest bezwzględnie wymagane od kandydatów na wyższe uczelnie, a dla niektórych uczelni odpowiednio wysoki wynik egzaminu maturalnego jest jedynym kryterium naboru na wiele kierunków studiów.
- matura nie poświadcza wykształcenia średniego, tę funkcję pełni świadectwo ukończenia szkoły średniej. Osoby, które nie otrzymają tegoż świadectwa (nie staną się absolwentami), nie mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie pierwszym (w maju).
- za przygotowanie arkuszy maturalnych i opracowanie zewnętrznego systemu oceniania matury odpowiada w Polsce Centralna Komisja Egzaminacyjna (http://cke.gov.pl/), której podlegają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne w danym regionie.
Do jakich egzaminów trzeba przystąpić ?
- obowiązkowe są 4 egzaminy z części pisemnej:
egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym), egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym), egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym), egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym)
- obowiązkowe są 2 egzaminy z części ustnej:
egzamin z języka polskiego (bez określania poziomu), egzamin z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu).
Wyniki egzaminów maturalnych z części ustnej nie są brane pod uwagę w procesie rekrutacji na wyższe uczelnie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać egzamin maturalny ?
Aby otrzymać świadectwo maturalne należy:
- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej.
- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej.
- przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
Z jakich przedmiotów dodatkowych można przystąpić do egzaminu maturalnego ?
Oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, można przystąpić do egzaminów z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów. Lista przedmiotów znajduje się tutaj
Ile razy można poprawiać maturę ?
Należy rozważyć tutaj dwa przypadki:
- gdy uczeń zdał maturę, ale chce podwyższyć wynik uzyskanych punktów z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Przepisy tutaj nie określają terminu ważności, więc w praktyce można do matury z tego/tych przedmiotów podchodzić co roku.
- gdy uczniowi nie uda się zdać z jednego lub kilku przedmiotów za pierwszym razem. Wtedy osoba taka ma 5 lat na poprawienie wyniku maturalnego tylko z przedmiotów, z których się nie powiodło. Po pięciu latach wszystkie wyniki maturalne zostają unieważnione i osoba taka musi zdawać wszystkie egzaminy od początku.
Jaka jest górna granica wieku osoby, która chce zdawać maturę ?
Nie istnieją przepisy, które zabraniałyby podchodzenia do matury od początku, po wielu latach. Trzeba tylko pamiętać o tym, że niezdany przedmiot można poprawić tylko w ciągu 5 lat.
Mnóstwo ciekawych informacji dla przyszłych maturzystów zawiera portal maturzystów DlaMaturzysty.pl, między innymi wykaz szkół policealnych, wykaz wyższych uczelni i kierunków studiów w Polsce, szkoły językowe, aktualności. Muzyka, rozrywka, restauracje. Jednym słowem jest to portal łączący w sobie przyjemne z pożytecznym 🙂
Grupy dla kandydatów na studia na Facebooku znajdują się tutaj
Jeśli interesują Cię ciekawe alternatyw budowania kariery bez zdanej matury kliknij tutaj

